Wzory na podłodze – jakie wybrać? Od czego powinien zależeć wzór na podłodze?

27 czerwiec 2023

Nie da się ukryć, że podłoga stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza. To od niej w pewnym stopniu zależy to, jak będzie wyglądało całe pomieszczenie i jaki będzie jego charakter. Równocześnie podłoga jest elementem stałym w naszych obiektach i z reguły nie ulega większym zmianom na przestrzeni lat. W związku z tym, zanim wybierzemy konkretny materiał, warto dokładnie się zastanowić nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. Dzisiaj spróbujemy zająć się tematem wzorów na podłodze. Z jakich rozwiązań możemy skorzystać i które z nich są najciekawsze?

Wzory na podłodze – najpopularniejsze rozwiązania

Podejmując decyzję o wyborze podłogi, często skupiamy się głównie na obowiązujących trendach w branży wykończenia wnętrz. Warto jednak pamiętać, że to, co sprawdzi się w jednym miejscu, w innym może okazać się zupełnie nietrafionym rozwiązaniem. W związku z tym warto dokładnie przeanalizować kwestie związane z funkcjonalnością określonego pokrycia podłogowego, biorąc pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie danego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również sam wygląd podłogi, który powinien być uzależniony od stylistyki, w jakiej urządzone jest wnętrze. I tu dochodzimy do sedna dzisiejszych rozważań, czyli wzoru na podłodze.

Obecnie producenci materiałów podłogowych proponują nam szereg różnych sposobów montażu swoich produktów, co przekłada się na zróżnicowany efekt końcowy, jaki możemy uzyskać na podłodze. Wśród najpopularniejszych wzorów stosowanych na podłodze znajdziemy m.in. szachownicę (tzw. wzór koszykowy), cegiełkę, wzór angielski, drabinkę wzór diagonalny oraz kultową jodełkę. Co ważne, wszystkie te wzory mogą mieć różne kształty i kolory, dzięki czemu można je z powodzeniem dobierać do różnego rodzaju wnętrz. Wystarczy, że wybierzemy konkretny motyw oraz formę, by wzorzysta podłoga stała się idealnym uzupełnieniem wystroju pomieszczenia.

Czym kierować się podczas wyboru wzoru na podłodze?

Wbrew pozorom odpowiedni dobór wzoru na podłodze nie musi być trudny, jednak pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, warto przyjrzeć się dokładnie temu, jak zaaranżowana jest cała przestrzeń. Mocno wzorzysta i kolorowa podłoga jest doskonałym rozwiązaniem do wnętrz, w których niewiele się dzieje, a wszystkie elementy jego wyposażenia są utrzymane w zachowawczej tonacji. Wówczas wzorzysta posadzka może ożywić wnętrze i nadać mu nowoczesny charakter. Co więcej, jeżeli takie pomieszczenie jest stosunkowo niewielkie, warto zdecydować się na mały wzór na podłodze, który będzie w stanie optycznie je powiększyć.

Druga kwestia to przeznaczenie danego wnętrza. W zależności od tego, jakie funkcje ma ono pełnić, możemy pokusić się o różne wzorzyste opcje na podłodze. Oto kilka przykładów:

  • podłoga w lokalu gastronomicznym – chcąc uzyskać wystrój inspirowany amerykańskimi jadłodajniami, warto postawić na klasyczną, czarno-białą kratkę na podłodze. Do kawiarni i cukierni utrzymanych w jasnej kolorystyce dobrym rozwiązaniem będą z kolei płytki w pastelowych kolorach, np. z akcentami różu lub błękitu;
  • wzory na korytarzu biurowym – wąskie korytarze dobrze jest optycznie poszerzyć poprzez dobór podłogi w podłużne pasy. Warto jednak, by materiały podłogowe wykorzystane w tym miejscu charakteryzowały się wysoką klasą ścieralności;
  • wzory na podłodze w biurze – tu często możemy puścić wodze fantazji i w zależności od charakteru firmy zdecydować się np. na geometryczne wzory na podłodze lub klasyczną jodełkę, która podkreśli prestiż i reprezentacyjny charakter wnętrz.

Jodełka – ponadczasowy wzór na płytkach dywanowych i panelach LVT

Jodełka to wzór, który przywodzi na myśl klasyczny, drewniany parkiet. Co ciekawe, w ostatnich latach na podobny wzór coraz częściej decydują się również producenci paneli winylowych LVT oraz płytek drewnianych w kształcie prostokątów lub paneli. Wszystkie te produkty znajdują swoje zastosowanie głównie we wnętrzach biurowych i komercyjnych. Warto przy tym zaznaczyć, że podłoga w jodełkę może przyjmować wiele ciekawych odsłon, zróżnicowanych ze względu na sposób ułożenia poszczególnych elementów podłogi. Na szczególną uwagę zasługują takie wzory jak:

  • herringbone (inaczej sierżant), czyli układanie paneli pod kątem prostym względem siebie;
  • chevron, który jest trudniejszą metodą, wymagającą przycięcia i połączenia paneli pod większym kątem. Do wyboru mamy tu jodełkę francuską chevron (boki paneli przycinane pod kątem 45°) oraz jodełkę węgierską (panele przycinane są pod kątem 60°);
  • jodełka podwójna, czyli nieco inna odsłona klasycznej jodełki herringbone, jednak w tym przypadku uzyskany wzór jest znacznie cięższy.