Wykładziny dla lekarza – podłoga do prywatnych gabinetów lekarskich

10 kwiecień 2023

Gabinety lekarskie, szpitale i kliniki to jedne z niewielu miejsc, które są zobowiązane do zachowania tak wysokich standardów higieny. Dotyczy to przede wszystkim podłogi, która powinna być tu przede wszystkim antystatyczna i łatwa w czyszczeniu. Ważna jest również sama estetyka takiego pokrycia podłogowego, które ma wzbudzać pozytywne emocje u pacjentów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru podłogi do prywatnych gabinetów lekarskich i jakie rozwiązania sprawdzają się tu najlepiej?

Podłoga do gabinetu lekarskiego a wymogi prawne

Od czego rozpocząć poszukiwania idealnej podłogi do placówki medycznej? Na początek dobrze jest zapoznać się z obowiązującymi wymogami sanitarnymi dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które zostały dokładnie opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 marca 2019 roku. Zgodnie z tymi informacjami podłogi wybierane do gabinetów lekarskich powinny być wykonane z materiałów umożliwiających ich mycie oraz dezynfekcję. Co więcej, połączenie ścian z podłogą powinno być wykonane w taki sposób, by ich mycie i dezynfekcja nie stanowiły większego problemu. Z tego powodu ważne jest, by wykładzina posiadała specjalne zaokrąglenia w narożnikach oraz wywinięcia na ścianę na 10 cm.

Drugie istotne zagadnienie to atesty PZH, potwierdzone na Deklaracji Właściwości Użytkowych (DoP). Warto podkreślić, że takie atesty są przyznawane wyłącznie tym wykładzinom do prywatnych gabinetów lekarskich, które są bakteriobójcze, jak również odporne na ścieranie oraz częstą dezynfekcję. Co więcej, w pomieszczeniach, w których znajduje się sprzęt medyczny, konieczne jest stosowanie wykładzin antyelektrostatycznych, które w normalnych warunkach nie gromadzą na sobie ładunku przewyższającego wartość 2 kV.

Rodzaje podłóg do prywatnych gabinetów lekarskich

Jak widać, podłogi umieszczane w prywatnych gabinetach lekarskich muszą spełniać surowe standardy sanitarno-higieniczne, a dodatkowo powinny być one wytrzymałe na obciążenia w postaci wzmożonego ruchu pacjentów. Które z dostępnych rozwiązań spełnia wszystkie te parametry? Jednym najczęściej wybieranych typów podłóg do gabinetów lekarskich są wykładziny elastyczne PCV – zarówno wykładziny homogeniczne, jak i heterogeniczne. Takie pokrycia podłogowe są przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości (nawet podczas usuwania plam ze środków chemicznych) i odporne na uszkodzenia mechaniczne (nadmierne ścieranie, zarysowania czy też wgniecenia).

Warto również podkreślić, że wykładziny PCV wykazują wysoki stopień trudnopalności, antypoślizgowości oraz antyelektrostatyczności. Oznacza to, że taka podłoga nie ulega elektryzowaniu i jest w stanie rozpraszać ładunki elektryczne, co jest ważne w przypadku gabinetów ze sprzętem medycznym. Pamiętajmy także, że podłogi z PCV gwarantują bardzo dobrą amortyzację, co pozwala na zabezpieczenie narzędzi medyczne przed potencjalnym uszkodzeniem podczas upuszczenia ich na podłogę. Doskonałym przykładem takich podłóg są wykładziny obiektowe Tarkett, często wybierane do szpitali, przychodni oraz poradni medycznych.

Alternatywą dla wspomnianych wykładzin PCV są wykładziny flokowane z systemem antybakteryjnym, które gwarantują trwałą ochronę przed rozwojem bakterii (w tym także przed roztoczami kurzu). Są one coraz częściej wybierane do poczekalni w prywatnych gabinetach lekarskich, gdzie zależy nam nie tylko na wysokich parametrach użytkowych podłoża, ale także na jego atrakcyjnym wyglądzie, który zwróci uwagę pacjentów.

Ile kosztują wykładziny do prywatnych gabinetów lekarskich?

Ceny wykładzin do prywatnych gabinetów lekarskich oscylują na poziomie 50-100 zł/m2. Należy jednak podkreślić, że jest to koszt samego pokrycia podłogowego, do którego trzeba doliczyć jeszcze koszt przygotowania podłoża, wykonania specjalnego cokolika ścian oraz montażu wykładziny. Szacuje się, że za montaż wykładziny obiektowej do gabinetu lekarskiego zapłacimy od około 130 nawet do 200 zł/m2.