Podłoga w ekologicznym domu – jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

22 maj 2023

Ekologiczny dom to dziś znacznie więcej niż tylko budynek bazujący na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, które zwiększają jego energooszczędność i wpływają korzystnie na środowisko naturalne. To także miejsce, w którym do wykończenia wnętrz wykorzystane zostały wyłącznie naturalne materiały, pozwalające na stworzenie trwałej i bezpiecznej przestrzeni do codziennego życia. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w ekologiczny domu i czym powinna się ona wyróżniać?

Czym charakteryzują się ekologiczne podłogi?

O ekologiczności danej posadzki decyduje w dużej mierze materiał, z którego została wykonana. Przyjmuje się, że powinien być on pozbawiony szkodliwych substancji, w tym m.in. niebezpiecznego dla środowiska i zdrowia domowników formaldehydu. Przy wyborze podłogi eko warto kierować się również jej odpornością na uszkodzenia mechaniczne – im jest ona trwalsza, tym mniejsze ryzyko, że będziemy musieli zbyt wcześnie wymieniać ją na nową.

Warto, by podłoga ekologiczna posiadała też dodatkową powłokę antystatyczną, która zapobiega zaleganiu kurzu oraz roztoczy. Co więcej, kwestię jej ekologiczności powinien potwierdzać certyfikat Blue Angel, przyznawany od 1978 r. wyłącznie tym produktom, których proces produkcji oraz przetwarzania minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Ekologiczna podłoga drewniana – połączenie natury, funkcjonalności i ponadczasowego wyglądu

Mówiąc o podłodze ekologicznej, większość osób w pierwszej kolejności myśli o tradycyjnych deskach drewnianych, które od lat stanowią synonim natury, ekologii i wieloletniej niezawodności. Wynika to przede wszystkim z niezwykłych właściwości drewna, które jest surowcem bezpiecznym, naturalnym i całkowicie odnawialnym. Często spotykamy się również z opinią, że drewno jest jedynym materiałem podłogowym, który nie wykazuje niekorzystnego wpływu na organizm człowieka i nie wywołuje alergii. Niezaprzeczalnym atutem podłogi drewnianej jest też to, że zachwyca pięknym wzornictwem, dzięki któremu wprowadza do wnętrza ciepłą i przytulną atmosferę.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę kwestie techniczne, to należy podkreślić, że drewno jest bardzo trwałe, i gwarantuje doskonałą izolację termiczną. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać, że podłogi drewniane są podatne na zarysowania i odkształcenia, a przy tym wymagają regularnej pielęgnacji, która obejmuje nie tylko jej mycie. Taka posadzka powinna być codziennie odkurzana, by ochronić w ten sposób powłoki zabezpieczające drewno przed uszkodzeniem. Co więcej, do jej pielęgnacji musimy używać specjalnych środków czyszczących, które pozwolą na zachowanie jej oryginalnego wyglądu przez długi czas.

Panele winylowe LVT – doskonała alternatywa dla klasycznych podłóg drewnianych

Sporym minusem posadzek drewnianych jest również ich wysoka cena. W zależności od producenta i rodzaju danego materiału koszt takiej podłogi może wynosić od około 80 zł/m2 do nawet 400 zł/m2 w przypadku drewna egzotycznego. Czy to oznacza, że przy mniejszym budżecie nie mamy możliwości zainwestowania w podłogę ekologiczną? Wręcz przeciwnie. Od dłuższego czasu do wyboru mamy jeszcze jedno rozwiązanie eko, które w pewnym stopniu nawiązuje do drewna – mowa tu o panelach i płytkach winylowych LVT.

Tego typu pokrycie podłogowe wytwarzane jest z materiałów syntetycznych, jednak mimo to możemy uznać je za przyjazne środowisku naturalnemu. Jest to związane z tym, że surowce użyte do produkcji paneli LVT są pozyskiwane w sposób odpowiedzialny i są bezpieczne dla użytkowników. Ich wysoka trwałość sprawia z kolei, że taka podłoga może być eksploatowana przez długi czas, bez konieczności częstej wymiany. Co więcej, nie wymaga ona stosowania dużej ilości wody i środków chemicznych, w związku z czym redukuje konieczność przeprowadzania częstych konserwacji.

W większości przypadków panele winylowe LVT nadają się też do recyklingu i przyczyniają się do obniżenia emisji lotnych związków organicznych (VOC), w efekcie czego pozwalają na stworzenie zdrowego i komfortowego środowiska w domu. Do tego wszystkiego należy dodać także ich atrakcyjny wygląd - na pierwszy rzut oka panele winylowe LVT wyglądają niemal identycznie jak deski drewniane, przez co idealnie wkomponowują się w wystrój każdego wnętrza.