Najczęstsze przyczyny niszczenia wykładzin – poznaj je, aby im zapobiec!

07 grudzień 2023

Nowoczesne wykładziny obiektowe to pokrycia bardzo trwałe i wytrzymałe, które znakomicie odnajdują się nawet w najbardziej wymagających miejscach. Niestety, podobnie jak każdy inny materiał, nie są one niezniszczalne i mogą stracić swoje właściwości pod wpływem nieprawidłowego użytkowania i pielęgnacji. Co jest największym wrogiem wykładzin podłogowych i o co należy zadbać, by utrzymać je w idealnym stanie przez długi czas?

Okresowe czyszczenie wykładziny obiektowej – tak, ale z głową i umiarem!

Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby korzystające z wykładzin obiektowych jest stosowanie zbyt agresywnej chemii do czyszczenia. Chociaż istnieje duża szansa na to, że preparaty te w mig rozprawią się z wszelkimi zabrudzeniami, to równocześnie mogą osłabić włókna wykładziny, a do tego doprowadzić do blaknięcia i zmatowienia kolorów. To nie wszystko. Wykładzina, która jest nieprawidłowo czyszczona, staje się nieprzyjemna w dotyku, częściowo odchodzi od podłoża, a jej włókna zaczynają się kruszyć i wypadać.

Ważne jest zatem, by wiedzieć, jak należy czyścić konkretny rodzaj wykładziny i zawsze stosować się do zaleceń przekazanych przez producenta. Warto również raz na jakiś czas skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem wykładzin, która zadba nie tylko o usunięcie całego brudu z ich powierzchni, ale też pomoże przywrócić włóknom ich oryginalny wygląd i sprężystość.

Co piasek może zrobić z naszą wykładziną?

Szacuje się, że nawet do 80% zanieczyszczeń wnoszonych do pomieszczenia znajduje się na podeszwach naszego obuwia. Drobne ziarenka piasku błyskawicznie wnikają pomiędzy włókna wykładziny, a następnie są poddawane wszelkiego rodzaju czynnikom mechanicznym. W praktycznie każdym biurze zdarzają się sytuacje, gdzie piasek znajdujący się na podłodze jest przesuwany przez kółka krzeseł i inne meble, które powodują dociśnięcie wykładziny, przecieranie drobinek piasku, a w konsekwencji tworzenie mikro uszkodzeń, prowadzących z czasem do matowienia i zarysowania podłogi.

Jak temu zapobiec? Najprostszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dobrej jakości wycieraczkę i maty zbierające brud, które będą umieszczone przy wejściu do budynku. Takie wycieraczki warto ustawić również przed drzwiami do konkretnego pomieszczenia, w którym zamontowana jest wykładzina. Dzięki temu uchronimy podłogę zarówno przed piaskiem, jak i większymi zabrudzeniami przenoszonymi na butach, np. śniegiem i ciężkim błotem.

Mobilne meble zmorą pomieszczeń z wykładzinami

Uważa się, że meble na kółkach to prawdziwe wybawienie, zapewniające komfort codziennego użytkowania, a także ułatwiające przenoszenie ich w dowolne miejsce. Mało kto jednak myśli o tym, ile szkód mogą wyrządzić takie meble wykładzinom. Siedząc na krześle obrotowym, stale przesuwamy się, a także odjeżdżamy w przód lub tył. Każdy taki ruch sprawia, że włókna wykładziny są poddawane sporemu naciskowi pod różnym kątem, co niejednokrotnie powoduje ich wgniecenie, wytarcie lub złamanie.

Czy możemy coś z tym zrobić? Tak, nawet powinniśmy! Ważne jest, aby zabezpieczyć podłogę poprzez przymocowanie odpowiednich mat ochronnych pod krzesła. W przypadku podłóg twardych zaleca się wybór mat gładkich, natomiast dla wykładzin dywanowych polecane są maty z kolcami, które utrudniają przesuwanie się ich po wykładzinie. Osoby, które nie chcą inwestować w tego typu zabezpieczenia, powinny wybierać wyłącznie takie wykładziny, które charakteryzują się wysoką odpornością na meble na kółkach.

Dobrze dobrana wykładzina w newralgicznych miejscach to podstawa!

I na koniec temat, który również jest często pomijany, jednak ma ogromne znaczenie w kwestii ochrony wykładziny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętajmy o tym, by zawsze przed wyborem konkretnego produktu sprawdzać jego specyfikację. Nawet jeśli wykładzina wygląda na grubą, zbitą i bardzo wytrzymałą, nie zawsze musi to oznaczać, że będzie odpowiednia do zainstalowania w ciągu komunikacyjnym. Musimy mieć zatem pewność, że w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu, gdzie istnieje spore ryzyko uszkodzenia włókien, wykładzina powinna być odporna na ścieranie (klasa użytkowa 34/43), antypoślizgowa i mieć wysoką klasę trudnopalności.