Jakie są ogólne rodzaje wykładzin i czy ich wybór ma znaczenie?
Rynek materiałów podłogowych oferuje dziś szeroki wybór wykładzin obiektowych, które mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach i zaspokajać wszelkie potrzeby użytkowników. Począwszy od tradycyjnych wykładzin dywanowych, aż po nowoczesne płytki i panele winylowe LVT – każdy rodzaj wykładziny posiada swoje unikatowe cechy i zalety. Zobaczmy, z jakich rozwiązań możemy skorzystać w przestrzeniach usługowych i obiektach użyteczności publicznej, a także jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze.
Wykładziny obiektowe – praktyczne rozwiązania podłogowe dla biznesu i instytucji
Wykładziny obiektowe, podobnie jak te przeznaczone do użytku domowego, różnią się między sobą m.in. ze względu na konstrukcję oraz materiał wykonania. Ich podstawowy podział obejmuje wykładziny elastyczne oraz dywanowe. Wśród tych, po które nasi klienci sięgają najczęściej, wymienić można wykładziny dywanowe w rolkach i płytkach, wykładziny elastyczne PCV, jak również panele i płytki winylowe LVT. Warto podkreślić, że jest to jedynie podział podstawowy, ponieważ oprócz tego do wyboru mamy np. wykładziny kauczukowe, linoleum oraz płytki techniczne.
Pamiętajmy również o tym, że wybór danej wykładziny obiektowej jest determinowany przez jej parametry techniczne. Dlatego też w klasyfikacji tego typu produktów stosuje się podział z uwagi na przeznaczenie określonej wykładziny. W ten sposób otrzymujemy m.in.:
- wykładziny do biur i instytucji – szczególnie polecane są tu wykładziny elastyczne PCV, które można stosować na korytarzach, w gabinetach i pomieszczeniach socjalnych, jak również wykładziny dywanowe w płytkach oraz panele winylowe LVT, które doskonale podkreślają wystrój gabinetów oraz przestrzeni biurowych;
- wykładziny do hoteli i restauracji – w przestrzeniach gastronomicznych idealnym wyborem są wykładziny elastyczne, które są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, jak również wykładziny dywanowe, polecane m.in. do pokoi hotelowych;
- wykładziny do szpitali, aptek i poradni – ze względu na konieczność spełnienia wysokich norm jakościowych i higienicznych w obiektach medycznych zaleca się stosowanie wykładzin elastycznych PCV, które są trwałe, antypoślizgowe, odporne na ścieranie i łatwe w utrzymaniu czystości;
- wykładziny do sklepów i galerii – wszystkie te miejsca każdego dnia są narażone na zwiększone natężenie ruchu, w związku z czym stosowana w nich podłoga powinna być trwała, antypoślizgowa i zapewniająca doskonałą izolację akustyczną. Wszystkie te funkcje spełniają m.in. wykładziny elastyczne PCV oraz panele winylowe LVT;
- wykładziny do hal i magazynów – wykładziny wybierane do tych miejsc powinny być przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, przebicia, przecięcia, wgniecenia), a także na działanie substancji chemicznych oraz zróżnicowanych temperatur. Gwarancję trwałości, antypoślizgowości i wytrzymałości gwarantują wykładziny elastyczne PCV oraz płytki techniczne, które są wskazane w tego typu miejscach.
Wybór wykładziny obiektowej a troska o środowisko naturalne
W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat tego, że wybór odpowiedniej wykładziny obiektowej jest ważny nie tylko w kontekście jej walorów użytkowych oraz estetycznych, ale też z uwagi na ekologiczne aspekty decyzji zakupowej. Chcąc zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne, warto zatem zdecydować się na takie produkty, które przyczyniają się do redukcji zużycia zasobów nieodnawialnych i minimalizują ilości odpadów.
Ważne jest też, aby wybierane przez nas wykładziny były neutralne pod względem emisji CO2 i spełniały wymogi dotyczące bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Podstawową kwestią jest zatem zwrócenie uwagi, czy w specyfikacji danego produktu zostały uwzględnione takie dokumenty jak np. DoP (Deklaracja Właściwości Użytkowych), EDP (Deklaracja Środowiskowa Produktu), Green Label lub Certyfikat Eurofins.
Równie istotne pod tym względem jest rozważenie cyklu życia określonej wykładziny obiektowej. Zamiast decydować się na zakup modnego pokrycia, które może ulec uszkodzeniom po niedługim czasie, sięgajmy po produkty trwałe i łatwe w konserwacji, co pozwoli na zmniejszenie częstotliwości jej wymiany i generowanie odpadów, jak również ułatwi wymianę uszkodzonych fragmentów.
Jak widać, wybór odpowiedniej wykładziny obiektowej to złożony proces, który wymaga zwrócenia uwagi m.in. na zgodność produktu z poszczególnymi normami (m.in. normami bezpieczeństwa i ognioodporności), jego przeznaczenie oraz bezpieczeństwo dla środowiska. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który udzieli nam wskazówek na temat poszczególnych rozwiązań i pomoże w doborze takiej opcji, która będzie najkorzystniejsza w przypadku naszych pomieszczeń.