Jaka wykładzina do kuchni jest najlepsza? Co wybrać na podłogę do kuchni?

15 marzec 2023

Pomieszczenia, w których przygotowywana jest żywność, podlegają surowym wymogom w kwestii higieny oraz bezpieczeństwa pracy. Ma to swoje odzwierciedlenie m.in. w kwestii doboru podłogi do kuchni w obiektach gastronomicznych, która nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Jakie wykładziny do kuchni oraz zakładów produkcji i przetwórstwa żywności sprawdzają się najlepiej? Czym powinny się charakteryzować tego typu okładziny?

Standardy BHP a podłoga do kuchni w obiekcie gastronomicznym

Bezpieczeństwo i higiena to dwa główne parametry, na które zwraca się szczególną uwagę w miejscach, w których przygotowywana jest żywność. Zwłaszcza ten drugi czynnik ma ogromne znaczenie, ponieważ serwowanie klientom zanieczyszczonych potraw może narazić ich na nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. W konsekwencji niesie to za sobą problemy prawne i finansowe dla lokalu, który dopuścił się zaniedbań.

Co to oznacza? Wszystkie materiały wykorzystywane w pomieszczeniu, w którym przygotowywane są potrawy dla klientów, muszą być dostosowane do kontaktu z żywnością. Dotyczy to również podłogi do kuchni, która nie powinna zbierać zanieczyszczeń, a jej czyszczenie i doprowadzenie do stanu idealnego nie powinno zabierać zbyt wiele czasu. To jednak niejedyne wymagania, jakie stawia się przed wykładzinami do kuchni w obiektach gastronomicznych.

Czym się kierować podczas wyboru wykładziny do kuchni hotelowej i restauracyjnej?

W profesjonalnych kuchniach, w których przygotowuje się potrawy dla klientów restauracyjnych i hotelowych, pracownicy powinni czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. W związku z tym wykładzina do kuchni stosowana w tych miejscach powinna spełniać następujące parametry:

  • antypoślizgowość – faktura wykładziny do kuchni w lokalu gastronomicznym powinna być wzbogacona o dodatkową powłokę antypoślizgową, która zapewnia pracownikom bezpieczne poruszanie się;
  • szczelność – podłoga do kuchni powinna być łatwa w utrzymaniu czystości, a przy tym nie sprzyjać rozwojowi bakterii i nie absorbować brudu;
  • nienasiąkliwość – dzięki tej właściwości usuwanie rozlanego płynu z podłogi jest szybkie i wygodne, ponieważ nie wnika on w głąb podłoża. Nie musimy się również obawiać, że rozlana i wchłonięta ciecz stanie się siedliskiem bakterii.

Jeżeli zależy nam na tym, by wykładzina do kuchni restauracyjnej lub hotelowej dobrze spełniała swoje funkcje, warto zadbać też o prawidłowe przymocowanie jej do podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania specjalistom, którzy przy pomocy odpowiedniego kleju czy też listew przypodłogowych zadbają o to prawidłowe położenie wykładziny.

Jaka wykładzina do kuchni będzie dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób pewnie zastanawia się teraz, czy istnieje materiał, który spełnia wszystkie powyższe wymagania? Okazuje się, że tak. Nie są to jednak płytki ceramiczne, z którymi często spotykamy się w domowych kuchniach. Takie pokrycie niestety jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, a pomiędzy fugami może gromadzić się nadmiar płynu, co z kolei staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Zamiast płytek warto wybrać podłogi winylowe, które charakteryzują się bardzo dobrą antypoślizgowością, w związku z czym można je stosować jako wykładziny do kuchni w różnych obiektach, począwszy od restauracji i kawiarni, poprzez hotele, aż po piekarnie i obiekty zajmujące się produkcją żywności. Takie podłogi do kuchni spełniają najwyższe wymagania bezpieczeństwa i higieny, a przy tym dobrze radzą sobie z tłustymi plamami i nadmiarem wilgoci.

Alternatywą dla podłóg winylowych są posadzki żywiczne, które również często wykorzystywane są w obiektach przemysłu spożywczego. Spełniają one niezbędne kryteria w zakresie higieny - są obojętne na działanie substancji chemicznych wykorzystywanych podczas produkcji żywności i nie przyjmują zanieczyszczeń. Są one również wygodne w czyszczeniu i bardzo wytrzymałe. Przykładem takiego pokrycia jest poliuretanowa podłoga do kuchni z dodatkiem cementu, która jest antybakteryjna i antypoślizgowa, w związku z czym zapewnia bezpieczeństwo pracownikom.