Jaka wykładzina do biura?

08 lipiec 2019

Wykładzina jest najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym na podłogi do biur. Do dyspozycji jest szeroka gama różnych typów wykładzin. Co sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Biuro to przestrzeń, która musi zapewniać odpowiedni komfort pracy. Niezwykle istotnym elementem jest tutaj podłoga, która powinna cechować się przede wszystkim:

 • komfortem
 • trwałością
 • bezpieczeństwem
 • izolacją akustyczną
 • estetyką

Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że materiały podłogowe do biur również powinny spełniać właściwe normy, w tym między innymi normy dotyczące trudnopalności.

W biurach najczęściej stosuje się wykładziny biurowe. To bogata rodzina produktowa, która pozwala na stworzenie wygodnych, stylowych, a także bezpiecznych w użytkowaniu podłóg.

Zatem, jakie rodzaje wykładzin do biur sprawdzą się najlepiej? Na start warto zapoznać się z ich najważniejszymi typami i właściwościami, by wybrać taką, która będzie mogła spełnić wszystkie nasze wymagania.

Rodzaje wykładzin biurowych

Wykładziny można podzielić na kilka różnych typów w zależności od zastosowanych materiałów oraz ich formy.

Wykładziny – typ materiału:

 • wykładziny dywanowe
 • wykładziny PCV (elastyczne)

Wykładziny – forma:

 • wykładziny w rolkach
 • wykładziny w płytkach

Do biur najczęściej wybierane są wykładziny dywanowe, czyli posiadające runo. Można podzielić je na wykładziny w rolkach oraz w płytkach.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, czym powinny cechować się dobre wykładziny dywanowe do biur. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wykładziny dywanowe do biur

Biurowe wykładziny dywanowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów. Łączą w sobie kilka zalet, a mianowicie:

 • są przyjemne w dotyku
 • tworzą przytulny efekt
 • są trwałe i wytrzymałe
 • bardzo dobrze tłumią hałasy
 • posiadają właściwości termoizolacyjne
 • są dostępne w wielu wzorach do wyboru

Do produkcji wykładzin dywanowych używane są różne typy materiałów. Najczęściej są to włókna sztuczne, na przykład polipropylenowe, poliamidowe, akrylowe. Rzadziej stosowane są włókna naturalne, na przykład wełniane.

Wykładzina dywanowa to rodzaj wykładziny, która posiada charakterystyczne runo dywanowe. Jest ono zbudowane z włókien, które tworzą przyjemną w dotyku nawierzchnię. Nawierzchnia ta może posiadać różne struktury.

Rodzaje runa:

 • struktura pętelkowa
 • struktura igłowana
 • struktura welurowa

Każda z powyższych struktur różni się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, lecz również określonymi właściwościami.

Wykładziny dywanowe pętelkowe

To najpopularniejszy rodzaj wykładzin dywanowych, które posiadają runo z włókien tworzących pętelki.

Wykładziny te posiadają uniwersalne zastosowanie – bardzo dobrze sprawdzają się także w biurach. Są odporne na intensywne użytkowanie, a także łatwe do utrzymania w czystości.

Wykładziny dywanowe igłowane

Tego typu wykładziny powstają poprzez mechaniczne splatanie ich włókien. W rezultacie powstaje gęsta, zbita nawierzchnia o splątanej fakturze. Takie wykładziny są wysoce odporne na wytarcie – polecane są do miejsc najbardziej użytkowanych.

W biurach sprawdzą się przede wszystkim w przestrzeniach wspólnych, na przykład na korytarzach, po których porusza się wiele osób.

Wykładziny dywanowe welurowe

Welurowe wykładziny dywanowe wyróżniają się lekko połyskującym, aksamitnym runem, które jest puszyste i przyjemne w dotyku. Powstaje ono podobnie jak wykładziny pętelkowe, lecz pętelki te są rozcinane. To wykładziny zaliczane do sektora premium.

W biurach najlepiej sprawdzają się w gabinetach, a także w mniej użytkowanych pomieszczeniach, ponieważ są bardziej podatne na wycieranie.

Wykładziny dywanowe można kupić:

 • w rolce
 • w płytkach

Zarówno wykładziny w rolce, jak i w płytkach posiadają swoje zalety i wady, które warto przeanalizować przed zakupem.

Wykładziny dywanowe w rolce

To najpopularniejszy wybór. Są łatwe i szybkie w montażu. Wymagają klejenia do nawierzchni. Dostępne są w różnych szerokościach do wyboru, na przykład 3 metry, 4 metry, 5 metrów.

Wykładziny dywanowe w płytkach

Tego typu wykładziny dostępne są w formie płytek o różnych kształtach i wymiarach, na przykład jako płytki kwadratowe 50 x 50 cm. Płytki oferowane ą także jako samoprzylepne, co upraszcza ich montaż.

Atutem płytek dywanowych jest możliwość łatwej wymiany pojedynczych płytek, gdy zostaną one uszkodzone. Wówczas nie trzeba wymieniać całej wykładziny lub wycinać i uzupełniać uszkodzonego miejsca.

Wykładziny PCV do biura

Do biur można wybrać także wykładziny elastyczne, czyli wykładziny PCV (PCW). Powstają z polichlorku winylu – wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Wykładziny obiektowe tego typu są najczęściej stosowane w ciągach komunikacyjnych, na przykład na korytarzach, a także w pomieszczeniach wspólnych, na przykład w kuchniach, szatniach, gdzie ważne jest łatwe utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.

Wykładziny PCV można zakupić w formie rolki oraz jako płytki. Stosowane są płytki LVT (Luxury Vinyl Tiles), które mogą posiadać postać paneli podłogowych z winylu. Są bardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć w porównaniu z panelami laminowanymi.

W razie dodatkowych pytań dotyczących doboru wykładzin biurowych jesteśmy do dyspozycji!