Jak zamontować wykładzinę, aby nie uszkodzić parkietu? Poradnik krok po kroku

29 grudzień 2023

Parkiet od wielu lat jest uważany za jeden z najbardziej atrakcyjnych sposobów na wykończenie podłogi. Ciekawie ułożone deski drewniane dodają wnętrzom charakteru i elegancji, a do tego zapewniają wieloletnią trwałość i wytrzymałość. Niestety, parkiet wymaga regularnej pielęgnacji i profesjonalnego cyklinowania, tak, aby móc utrzymać jego pierwotny wygląd. Fakt ten sprawia, że część osób rozważa zmianę wyglądu podłogi, np. poprzez położenie wykładziny na parkiet. Jak zabrać się za to zadanie, by nie uszkodzić oryginalnego podłoża?

Wykładzina obiektowa na parkiet – sposób na szybką metamorfozę podłogi

Kontakt z wodą, nieprawidłowe czyszczenie, przesuwanie ciężkich mebli, brak podkładek filcowych na meblach – wszystkie te czynniki sprawiają, że po pewnym czasie drewniany parkiet zaczyna tracić swój oryginalny wygląd i wymaga przeprowadzenia zabiegu cyklinowania i zabezpieczenia drewna przed kolejnymi uszkodzeniami poprzez lakierowanie lub olejowanie desek. Ze względu na fakt, że czynności te należy wykonywać co pewien czas, właściciele drewnianych podłóg muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z użytkowaniem parkietu. Co możemy zrobić, aby tego uniknąć?

Część inwestorów, którzy nie są gotowi na poniesienie większych wydatków związanych z wymianą desek na nowe lub naprawą istniejącego parkietu, rozważa montaż dodatkowej warstwy w postaci wykładziny – dywanowej, winylowej lub PCV. Tym, co wzbudza w nich pewne wątpliwości, jest jednak ryzyko uszkodzenia oryginalnej posadzki m.in. na skutek zastosowania kleju pod wykładzinę. Na szczęście rynek wykładzin obiektowych dysponuje dziś wieloma skutecznymi rozwiązaniami, które pozwalają na taki montaż wykładziny na parkiecie, który nie powoduje większych zniszczeń na deskach. W rezultacie podłoga zachowuje swój naturalny wygląd, jeżeli zechcemy powrócić do jej pierwotnego stanu.

Wykładzina podłogowa na parkiecie – jak to zrobić?

Planując ułożenie wykładziny na parkiecie, ważne jest zastosowanie takiego produktu, który może być położony na deskach bez konieczności klejenia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy wykładzina na parkiecie jest rozwiązaniem wyłącznie czasowym. Dzięki temu, że nie będzie ona przymocowana na stałe do oryginalnego podłoża, łatwiej będzie później ją zdjąć i zastąpić innym materiałem lub pozostawić pierwotne rozwiązanie, czyli parkiet. Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli chodzi o wykładziny PCV i LVT, to w tym przypadku najlepiej sprawdzają się specjalne podkłady, które zapewniają wysoki komfort użytkowania, są łatwe w montażu, a do tego przedłużają żywotność wykładziny. Za przykład mogą tu posłużyć następujące produkty:

  • Forbo QuickFit – nowatorski system stosowany na istniejące podłoże, na którym nie można wykonać wylewki wyrównującej, np. na parkiecie. Podkład składa się z dwóch warstw płyt MDF oraz pianki, która dobrze zabezpiecza podłoże przed wilgocią i zapewnia odpowiednią izolację akustyczną;
  • Gerflor Smart Fix 16 dB – podkład akustyczny do montażu paneli LVT, który nie wymaga stosowania kleju. Podkład jest łatwy do usunięcia, przez co pozwala na zachowanie oryginalnego wyglądu podłogi drewnianej.

Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku wykładzin dywanowych, które chcemy położyć na parkiecie. Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem są tu wykładziny na filcu, które nie powodują uszkodzenia oryginalnych desek parkietowych. Warto pamiętać też o tym, aby nie stosować klejów montażowych bezpośrednio na parkiet. Zamiast tego można np. podkleić wykładzinę specjalną taśmą dwustronnie klejącą, która pozwala na precyzyjne przytwierdzenie materiału do podłoża, a przy tym zapobiega marszczeniu się wykładziny i odchodzeniu jej od podłogi. Taką taśmę warto przymocować do wykładziny w miejscach łączenia ich poszczególnych warstw, a także przy ścianach.

Czasowe zamontowanie wykładziny podłogowej z zastosowaniem powyższej metody nie powoduje zniszczenia parkietu i pozwala na sprawne usunięcie jej w momencie, gdy będziemy chcieli zająć się renowacją oryginalnego parkietu lub drewnianych desek.