Gęstość tkania wykładziny – na co ma wpływ?

08 październik 2019

Przy zakupie wykładziny dywanowej albo dywanu warto zwrócić uwagę na jeden z bardzo ważnych parametrów określających jego jakość – to gęstość tkania. Co dokładnie określa ten parametr? Jakie ma on znaczenie dla użytkowania i estetyki takiego pokrycia podłogowego? Zapraszamy do sprawdzenia!

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych typów wykładzin dywanowych. Najczęściej przy ich zakupie bierzemy pod uwagę estetykę, czyli wygląd. Nie powinien być on jednak jedynym czynnikiem, na podstawie którego podejmujemy decyzję o kupnie. Również bardzo ważne są parametry techniczne pokrycia.

Tutaj chcemy przyjrzeć się bliżej jednej z istotnych kwestii, która często pomijana jest przy zakupie wykładzin czy dywanów, a mianowicie o gęstości tkania. Co warto o niej wiedzieć?

Gęstość tkania – co to jest?

Gęstość tkania w kontekście wykładzin dywanowych oraz dywanów to parametr, który określa liczbę węzłów na metr kwadratowy takiego pokrycia.

Czasami gęstość tkania określana jest także jako gęstość tuftowania.

Aby zrozumieć, do czego dokładnie się odnosi, należy przyjrzeć się bliżej budowie takich materiałów. Wykładziny dywanowe i dywany składają się ze spodu – osnowy, bazy, a także z runa, które tkane jest na spodzie.

W runie umieszcza się wtedy włókna, na przykład polipropylenowe, poliamidowe czy wełniane, które tworzą węzły. To właśnie liczba tych węzłów odnosi się do gęstości tkania wykładziny dywanowej lub dywanu.

Jak liczy się gęstość tkania?

Do obliczenia gęstości tkania konieczne jest wyliczenie węzłów na spodzie materiału. Liczy się wtedy węzły na obszarze 10 x 10 cm, a potem mnoży, aby otrzymać wynik dla metra kwadratowego.

Najczęściej mamy do czynienia z gęstością tkania – tuftowania na poziomie kilkuset tysięcy węzłów na jeden metr kwadratowy.

Można także porównać ze sobą gęstości różnych wykładzin czy dywanów. W tym przypadku wystarczy odwrócić je na spód i zobaczyć, który z nich posiada więcej węzłów.

Warto także wskazać, że gęstość runa powiązana jest również z jego wagą – ciężarem, co wynika z faktu, że do wykonania większej liczby węzłów konieczne jest wykorzystanie większej ilości materiału. Najczęściej parametr ten określany jest jako gramatura podawana na metr kwadratowy, na przykład jako 1000 g/m2.

Dlaczego gęstość tkania wykładzin dywanowych i dywanów jest tak ważna?

Dlaczego jednak ten parametr posiada tak duże znaczenie? Przede wszystkim determinuje on jakość takiego pokrycia podłogowego, lecz to jeszcze nie wszystko, ponieważ wpływa on również na jego właściwości użytkowe.

Gdy wykładzina ma większą gęstość:

  • jest bardziej przyjemna w dotyku
  • mniej się odkształca
  • jest bardziej wytrzymała
  • wykazuje lepszą odporność na zużycie
  • jest bardziej odporna na wnikanie brudu

Wobec tego te wykładziny, które są gęściej tkane, na ogół będą zapewniały lepsze właściwości użytkowe, a także będą bardziej estetyczne.

Właśnie dlatego podczas zakupów warto także zwrócić uwagę na ten parametr, który ma również duże znaczenie przy zakupie wykładzin obiektowych.

Warto przy tym zaznaczyć, że większa gęstość tkania wcale nie musi oznaczać, że wykładzina jest automatycznie lepszej jakości. Parametr ten należy rozpatrywać wspólnie z materiałem, który został wykorzystany do wykonania wykładziny, a także z jego gramaturą.

Jaka powinna być gęstość tkania wykładziny?

Wykładziny mogą posiadać różne gęstości tkania, co powiązane jest z ich typem, zastosowanym materiałem, a także z ich przeznaczeniem.

W przypadku wykładzin obiektowych najczęściej mamy do czynienia z gęstościami na poziomie od 150 000 do 200 000 przetkań węzłów na 1 metr kwadratowy.

Z jeszcze większą liczbą przetkań mamy do czynienia w przypadku wykładzin welurowych, które posiadają aksamitną, przyjemną w dotyku strukturę. Tutaj może być to nawet 300 000 przetkań na metr kwadratowy.

Musimy jednak pamiętać o tym, że sama gęstość przetkań nie będzie mówiła nam dużo wtedy, gdy nie weźmiemy pod uwagę innych parametrów, w tym wspomnianej gramatury oraz materiału zastosowanego do wykonania wykładziny.

Jak czytać gęstość tkania w kontekście gramatury i materiału wykładziny?

Dobra wykładzina wcale nie musi posiadać maksymalnej gęstości tkania, jeśli będzie wykonana z dobrej jakości materiału o wysokiej gramaturze.

Przykładowo, dywany perskie posiadają niską gęstość tkania, lecz ze względu na zastosowany materiał – wełnę, a także jej gramaturę są bardzo puszyste, a przy tym wytrzymałe i odporne na wycieranie.

Jednak w przypadku wykładzin dywanowych do biur, hoteli czy też do innych przestrzeni użyteczności publicznej możemy kierować się ilością wiązań, czyli gęstością tkania, która najczęściej przekłada się na lepszą jakość materiału.

Wobec tego wtedy, gdy wybierzemy wykładzinę dywanową albo dywan, który posiada większą gęstość tkania, w takim przypadku będzie on bardziej odporny na intensywne użytkowanie, a także na dłużej będzie mógł zachować swój atrakcyjny wygląd i właściwości.

Warto jednak pamiętać o tym, że wysoka gęstość tkania nie będzie gwarantowała optymalnej jakości wykładziny – należy także zwrócić uwagę na materiały zastosowane do produkcji danego pokrycia podłogowego, a także na ich gramaturę.