Czyszczenie i konserwacja wykładzin w domach i biurach

18 styczeń 2020

Wykładzina dywanowa to przyjemny w dotyku materiał podłogowy, który sprawdza się w wielu przestrzeniach. Można korzystać z niej zarówno w domach i mieszkaniach, jak również w obiektach biurowych. Aby wykładzina wyglądała atrakcyjnie, warto pamiętać także o jej czyszczeniu i konserwacji.

Bardzo często wykładziny dywanowe kojarzone są jako podłogi trudne do utrzymania w czystości. Z tego też względu w wielu przestrzeniach montuje się podłogi z paneli czy też z płytek ceramicznych, by sprzątanie było łatwiejsze.

Rzeczywiście, w runie wykładziny mogą osadzać się różne zanieczyszczenia. Dodatkowo, w przypadku wykładzin dywanowych mamy do czynienia z materiałem, który nie tworzy twardej nawierzchni możliwej do zmywania z użyciem ściereczek czy mopa. Nie oznacza to jednak, że wykładzina dywanowa musi być bardzo trudna w utrzymaniu w czystości.

Jak zadbać o wykładzinę dywanową w domu oraz w biurze? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Utrzymanie wykładziny dywanowej w czystości

Wykładzina dywanowa jest materiałem, który może być czyszczony zarówno na sucho, jak również na mokro. Można także ją odpowiednio konserwować, by przedłużyć jej estetyczny wygląd oraz trwałość.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy zatem krótki poradnik, który informuje, jak należy dbać o wykładzinę dywanową, aby mogła prezentować się atrakcyjnie i służyć na lata!

Wykładziny dywanowe – czynności:

  • odkurzanie
  • miejscowe usuwanie plam
  • pranie na mokro
  • impregnowanie

Jak wykonać każdą z powyższych czynności? Jak często powinno się je przeprowadzać? Jakie środki wybrać?

Odkurzanie

To podstawowa czynność, która ma na celu zmniejszenie zabrudzenia wykładziny dywanowej. Odkurzanie to czyszczenie na sucho, które wykonuje się z użyciem odkurzaczy.

Wykładziny obiektowe, na przykład w biurach, powinno się odkurzać codziennie. Z kolei w przypadku wykładzin domowych zaleca się, by odkurzać je co najmniej raz w tygodniu. Częstotliwość odkurzania wykładzin w domu powinniśmy dopasować do stopnia ich zabrudzenia.

Do odkurzania zaleca się stosowanie odpowiednich końcówek do dywanów, które pozwalają na dotarcie w głąb runa oraz usunięcie nagromadzonego w nim brudu. Może być to także turboszczotka, która posiada obracające się szczotki.

Miejscowe usuwanie plam

Na wykładzinach mogą pojawić się również plamy, na przykład z błota czy jedzenia. W takim przypadku konieczne jest ich usunięcie.

Warto zrobić to od razu po powstaniu zaplamienia, ponieważ zapobiegamy wtedy nadmiernemu wnikaniu plamy w materiał. W rezultacie zabrudzenie można usunąć łatwiej i skuteczniej.

Do miejscowego usuwania plam najlepiej zastosować dedykowane do tego środki czystości, na przykład preparaty w sprayu czy w płynie, które tworzą aktywną pianę.

Przy ścieraniu plamy należy stosować ruch do wewnątrz, aby nie spowodować jej nadmiernego rozprowadzenia na większej nawierzchni. Następnie środek należy pozostawić do wyschnięcia i na koniec odkurzyć wykładzinę.

Pranie na mokro

Zdarza się jednak, że wykładzina jest mocno zabrudzona na większej powierzchni lub też cała jest już zszarzała ze starości i nie wygląda dobrze. W takim przypadku zaleca się wypranie jej na mokro.

Pranie wykładzin odbywa się z użyciem specjalnych odkurzaczy piorących. W sprzedaży znajdują się odkurzacze tego typu przeznaczone do użytku domowego – mogą służyć też jako zwykłe odkurzacze wodne. Dostępne są także profesjonalne, przemysłowe odkurzacze piorące.

Największą skuteczność w usuwaniu plam na wykładzinach dywanowych, a także na dywanach, tapicerkach wykazuje pranie ekstrakcyjne, które odbywa się w kilku etapach.

Przebieg prania ekstrakcyjnego:

  • odkurzenie nawierzchni przeznaczonej do prania – zebranie większych zanieczyszczeń oraz kurzu
  • miejscowe zastosowanie odplamiacza – pozwala na usunięcie plam, które mogą być trudne w zlikwidowaniu podczas prania
  • naniesienie środka do wstępnego rozpuszczenia zabrudzeń (prespray) na całą powierzchnię wykładziny – ma na celu rozpuszczenie plam
  • wypranie wykładziny na mokro – odkurzacz wyposażony w specjalną końcówkę natryskuje wodę z detergentem i pierze materiał, jednocześnie odsysając z niego brud
  • wysuszenie wykładziny – na koniec należy zaczekać, aż wykładzina wyschnie

Po wykonaniu prania ekstrakcyjnego wykładzina może wyglądać jak nowa – odzyskuje swój oryginalny kolor, a znajdujące się na niej zanieczyszczenia znikają. Dodatkowo, pranie na mokro likwiduje nieprzyjemne zapachy.

Uwaga! Do wykładzin wełnianych nie można stosować takich samych specyfików jak do wykładzin poliamidowych, polipropylenowych.

Impregnowanie

Wykładziny można także poddać procesowi konserwacji przez zastosowanie odpowiednich impregnatów.

Impregnaty do wykładzin dywanowych to środki nanoszone najczęściej jako spray. Mają one na celu pokrycie runa ochronnym specyfikiem, który zabezpiecza włókna przed nadmiernym wnikaniem brudu, a także podwyższa ich trwałość – zapobiega filcowaniu się, zmniejsza elektrostatyczność.

Po takim procesie wykładzina może pozostać czystsza na jeszcze dłuższy czas, dlatego jej częste pranie na mokro nie jest konieczne.