Co to jest linoleum i gdzie się sprawdza?

18 grudzień 2019

Linoleum to nazwa bardzo często stosowana zamiennie z wykładziną PCV. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z innego rodzaju pokryciem podłogowym. Czym dokładnie jest linoleum? Jak jest zbudowane? Gdzie stosowane jest najczęściej?

Wybór odpowiedniego rodzaju pokrycia podłogowego pozwala na uzyskanie odpowiedniej nawierzchni dopasowanej do wymogów konkretnego pomieszczenia oraz jego użytkowników.

Tutaj chcemy przyjrzeć się bliżej jednemu z tych materiałów, który wzbudza często wiele pytań, a przy tym również mylony jest z innymi rodzajami pokryć podłogowych. Mowa o linoleum. Co warto wiedzieć na jego temat?

Linoleum – co to jest?

Linoleum to rodzaj materiału pokryciowego składającego się z warstwy barwionej w masie, która jest utwardzana masą plastyczną i nałożona jest na osnowę.

Do produkcji linoleum stosuje się różne typy materiałów. Najczęściej są to materiały pochodzenia naturalnego, co powoduje, że pokrycie to jest bezpieczne dla zdrowia człowieka, a także przyjazne dla środowiska naturalnego.

Materiał ten został opracowany w XIX wieku w Anglii przez Fredericka Waltona. Jego wynalazek szybko znalazł duże zainteresowanie i zaczął być używany w wielu obiektach. Największym powodzeniem cieszył się wzór marmurkowy, dzięki czemu linoleum stanowiło tańszą alternatywę dla naturalnego kamienia.

Aktualnie linoleum nie jest już spotykane tak często, jednak nadal znajduje się w sprzedaży i posiada zastosowanie w określonych typach obiektów.

Sprzedaż linoleum prowadzą głównie specjalistyczne sklepy z wykładzinami podłogowymi. Można zakupić je także w naszym sklepie w różnych wariantach do wyboru.

Budowa linoleum

Jak wspomniano wcześniej, do produkcji linoleum stosuje się najczęściej materiały naturalne.

Linoleum wytwarza się między innymi z:

 • włókien lnianych
 • mączki drzewnej
 • mączki korkowej
 • oleju lnianego
 • kalafonii – żywicy z drzew iglastych

Do powyższych materiałów dodaje się również pigmenty, które nadają wykładzinom różne barwy.

Ze względu na formę zastosowanych materiałów, które poddawane są zmieleniu, linoleum posiada również charakterystyczne wzory, które mogą przypominać tkaninę czy marmur. Nawierzchnia pokrycia może być też delikatnie fakturowana, na przykład może przypominać drewno.

Linoleum produkuje się poprzez nałożenie masy plastycznej na osnowę z tkanin jutowej lub innej tkaniny. W rezultacie powstaje produkt podobny do tkaniny czy tapety.

Ciekawostka! Producent pokryć podłogowych Forbo stosuje także specjalną nazwę na swoje linoleum – Marmoleum.

Najczęściej linoleum sprzedawane jest w postaci gotowego materiału i dostarczane jest w rolkach. Można dociąć je specjalnie do wymiarów pomieszczenia.

Linoleum a wykładziny elastyczne PCV

Bardzo często nazwa „linoleum” uznawana jest jako synonim wykładziny elastycznej wykonanej z PCV. Warto jednak wskazać, że w rzeczywistości są to dwa kompletnie różne pokrycia podłogowe.

Do wykonania linoleum nie stosuje się polichlorku winylu, czyli PCV, które jest głównym składnikiem wykładzin elastycznych PCV.

W porównaniu do wykładziny PCV linoleum jest materiałem znacznie trwalszym, co związane jest z innym procesem jego starzenia. Wykładziny z linoleum mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat!

Cechą charakterystyczną linoleum jest jego utlenianie. Cecha ta powoduje, że w linoleum może samoczynnie się naprawiać, czyli wszelkiego rodzaju rysy z czasem „zabliźniają się” i przestają być widoczne. Z drugiej jednak strony właściwość ta powoduje, że z czasem linoleum zaczyna zmieniać swój kolor.

Główne zalety linoleum:

 • bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia
 • sprężyste, amortyzujące
 • właściwości antypoślizgowe
 • powstaje z naturalnych składników
 • przyjazne dla zdrowia człowieka
 • łatwe do utrzymania w czystości
 • właściwości bakteriostatyczne
 • wysoka odporność na zabrudzenia
 • dostępne w wielu wariantach wzorniczych

Dodatkowym plusem tego materiału jest także możliwość jego zgrzewania, inaczej spawania, czyli łączenia w taki sposób, że łączenie to pozostaje niewidoczne. W takim przypadku możliwe jest przygotowanie nawierzchni bez widocznych łączeń, co ma duże znaczenie w większych pomieszczeniach.

Wobec tego linoleum to warte uwagi pokrycie podłogowe, które wyróżnia się wieloma zaletami. Gdzie najczęściej jest używane?

Gdzie najczęściej układa się linoleum?

Najczęściej materiał ten używany jest w przestrzeniach użyteczności publicznej.

Przykładowe miejsca montażu linoleum:

 • placówki edukacyjne – żłobki, przedszkola, szkoły
 • obiekty medyczne – gabinety medyczne, przychodnie, kliniki, szpitale
 • biura, urzędy

Oczywiście, linoleum może być również zamontowane w innych obiektach.

Jako montuje się linoleum?

Aby linoleum mogło spełnić swoją rolę, konieczne jest jego właściwe zamontowanie. Należy także pamiętać o tym, że materiał powinien przez minimum 24 godziny aklimatyzować się w obiekcie, w którym ma być zainstalowany. Istotne są też właściwe warunki temperaturowe.

Linoleum montowane jest na klej. Stosuje się kleje dyspersyjne, czyli na bazie wody. Jak wspomniano wcześniej, linoleum można także zgrzewać (spawać), aby uzyskać jednolite pokrycie podłogowe. Nasza firma zapewnia profesjonalne usługi montażu linoleum. Zapraszamy!